• Укргазбанк Форекс

Правила управління капіталом від Джессі Лівермора

Джессі Лівермор (1877-1940) - один з найуспішніших біржових спекулянтів ХХ століття.

Практик, з блискучим розумом математичного складу, видатними здібностями до аналізу та сильною інтуїцією. Він розробив власну торгову систему та правила управління капіталом, які багато хто використовує вже більше 100 років.


Відомий своїми короткими продажами акцій під час біржових крахів 1907 і 1929 років, за що отримав прізвисько «Великий Ведмідь». На тих падіннях він заробив 103 млн.$, що сьогодні еквівалентно понад 2 млрд. доларів США.


Правила управління капіталом (Money Management) від Джессі Лівермора, розглянемо основні з них:

 1. Торгуйте по тренду - купуйте на бичачому ринку та продавайте на ведмежому.

 2. Вмійте чекати. Не відкривайте позицію, коли немає чітких торгових можливостей.

 3. Відкриття позиції одним об’ємом - невиправданий ризик. Актив краще купувати або продавати незначними частками, і стежити за тенденцією його руху.

 4. Ринок не помиляється, на відміну від людей. Не сприймайте напрямок тренда, як випадковість. Ринок завжди рухається в каналі, різка зміна напрямку обов'язково має об'єктивні причини. Якщо тенденція не збігається з вашими суб'єктивними прогнозами - без коливань закривайте позицію.

 5. Втрачайте не більше 10%. Неможливо завжди отримувати прибуток, кожна людина так чи інакше змушена нести збитки. Ризик зменшення капіталу при здійсненні однієї угоди не повинен перевищувати 10%.

 6. Дочекайтеся підтвердження свого припущення, перш ніж увійти в ринок.

 7. Заходьте в ринок, як тільки ви ідентифікуєте основні моделі розвороту тренда.

 8. Прибутку потрібно дати вирости. А угоди, що показують збитки, треба закривати. Хороші угоди демонструють прибуток відразу.

 9. Ніколи не нехтуйте стоп-ордерами. Навіть в тому випадку, коли позиція рухається в потрібному напрямку, завжди існує ймовірність кардинального розвороту. Міжнародний ринок непередбачуваний, тому слід захищати свої позиції від несподіваної зміни ціни.

 10. Виходьте з угод, якщо перспектива подальшого прибутку стає невизначеною (тренд завершився або ослаб).

 11. Торгуйте лідируючими інструментами на кожному ринку. На Форекс – це основні валютні пари та крос-курси, найбільш ліквідні та найбільш прогнозовані.

 12. Трейдеру слід дозволити ціні визначати його дії.

 13. Програшні позиції не потрібно усереднювати.

 14. Не чекайте примусового закриття позицій брокером (стоп-аут), своєчасно і самостійно закривайте збиткові угоди.

 15. Запасайтеся готівкою. Певна частка капіталу повинна зберігатися в грошовому еквіваленті. Регулярно переводьте частину заробітку в готівку. Дохід, яким ви оперуєте в форматі цінних паперів або певних активів - всього лише віртуальний фактор. Ризикувати тими коштами, яких ви не відчуваєте в руках, з самого початку не вважається ризиком. Цінність мають лише реальні гроші. Якщо велика угода принесла дохід, обов'язково відкладіть 50% від отриманого прибутку, особливо коли вдається подвоїти власний капітал.

Джессі Лівермор - це легендарний спекулянт та інвестор свого часу, який заробив мільйони доларів та був відданий біржовій грі протягом усього життя. Він встиг взяти участь в падінні цін на акції в 1907-м і 1929-му роках, зігравши чималу роль як в краху, так і у відновленні фондового ринку США.